Egyre többen dezertálnak az ukrán hadseregből, ezúttal a franciaországi kiképzésről tűntek el a katonák
Az ukrán ügyészség adatai szerint 2022-ben 9 ezer, 2023-ban 24 ezer, 2024-ben novemberig már 72 ezer esetről tudnak a hatóságok.
Sajtóhírek szerint összesen már több mint 100 milliárd dollárnyi értéket küldtek Ukrajnába különféle szereplők.
„Az orosz–ukrán háború bő három hónapja alatt a világ kormányai, civil szervezetei és magánemberei sok tízmilliárd dollárt szántak Ukrajna segítésére” – fogalmaz hétfői cikkében a Telex. A portál felidézi, „a felajánlott érték katonai eszközök, humanitárius csomagok és pénzügyi segítség formájában áramlott az országba.”
Mint a lap fogalmaz, a Devex nevű platform, amely több mint 850 nagy donor (államok, filantróp szervezetek, nemzetközi ügynökségek) felajánlásait követi, azt írja, összesen már több mint 100 milliárd dollárnyi értéket küldtek Ukrajnába különféle szereplők. A Telex szerint ugyanakkor csak az összeg aránylag kis hányada ment klasszikus segélyezési célokra.
A portál emlékeztet, „a legnagyobb donorország kétségtelenül az Amerikai Egyesült Államok, amelynek a NATO vezető katonai és gazdasági hatalmaként elemi érdeke, hogy az orosz előrenyomulást akadályozza.”
A lap arra is kitér, hogy az Európai Unió az egyes tagállamok felajánlásain felül is juttatott segítséget Ukrajnának. Mint felidézik:
A közvetlen segélyek mellett az unió hitelt és más típusú finanszírozási csomagot is juttat az Európai Beruházási Bankon, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankon keresztül – teszik hozzá.
A Telex írása szerint az USA után messze le vannak maradva az egyes országok. A nominális országonkénti összehasonlításban a második legnagyobb értékű támogatást egyébként az Egyesült Királyság küldte Ukrajnának. A több mint 3,5 milliárd eurónak megfelelő csomagok több mint fele fegyver, a többi humanitárius segítség.
A lap felidézi, Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke májusban azt mondta, Ukrajnának mintegy 500-600 milliárd euróra lesz szüksége az újjáépítéshez, és hogy az EU ennek „nagy részét” fedezni fogja. „Hogy minderre pontosan honnan lesz pénz, az még erősen a jövő zenéje” – fogalmaz a Telex. A lap eredeti, teljes cikkét a témában ide kattintva olvashatja.
Nyitóképen: Volodomir Zelenszkij, ukrán elnök. Fotó: MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq